ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
کد خبر : 33189
تاریخ انتشار : 17 شهریور 1392 10:38
تعداد بازدید : 4745

اقامه نماز از راهکارهای تحقق تربیت اسلامی است

خبرگزاری شبستان:مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان اصفهان با تاکید بر ترویج فرهنگ اقامه نماز گفت: اقامه نماز از راهکارهای تحقق تربیت اسلامی است.

حجت الاسلام رمضانعلی معتمدی، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان اصفهان با اشاره به پیام مقام معظم رهبری به بیست و دومین اجلاس سراسری نماز در لرستان به خبرنگار خبرگزاری شبستان در اصفهان گفت: ترویج و نهادینه کردن فرهنگ اقامه نماز در جامعه ضمن ارتقای معنویت در جامعه باعث کاهش آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی می شود.

 

وی افزود: در این راستا باید در مساجد و دیگر مراکز فرهنگی و دینی مانند کانون های فرهنگی و هنری مساجد، تلاش کنیم تا برنامه ریزی صحیح و جامع و جذاب، اقشار مختلف جامعه به ویژه نوجوانان و جوانان را به اقامه ایم فریضه معنوی تشویق و ترغیب کنیم.

 

حجت الاسلام معتمدی افزود: برگزاری جشنواره ها و همایش ها، مسابقات فرهنگی و هنری، برگزاری شب شعر و ارائه فراخوان هنرهای تجسمی در راستای ترغیب و تشویق جوانان به اقامه نماز،‌گامی موثر در اشاعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز است.

 

وی ادامه داد: کانون های فرهنگی و هنری مساجد می توانند با تعامل با مدارس، دانشگاه ها و دیگر مراکز مهم دینی و فرهنگی ضمن برنامه ریزی برای اقامه نماز و اهمیت اقامه آن به صورت جماعت، از تجربیات و نظریات یکدیگر در ترویج فرهنگ اقامه نماز تلاش کنند.


وی افزود: یکی دیگر از راهکارهای ترویج اقامه نماز، برپایی نماز جماعت و اول وقت در ادارات و وجود رابط نماز در تمامی دستگاه های اداری است که یکی از مسئولیت های رابط، نظارت بر پخش اذان در ادارات و تشویق و تبلیغ این فریضه واجب الهی است.

وی توضیح داد: تشویق افرادی که در نماز جماعت شرکت می کنند، می تواند در دعوت افراد بر اقامه این فریضه واجب الهی تاثیر بسزایی بگذارد اما این مهم مستلزم ان است اهمیت و جایگاه نماز اول وقت برای همگان تبیین شود.


حجت الاسلام معتمدی با تاکید بر افزایش تعداد مساجد به ویژه در مناطق محروم به خیرین مسجد ساز اشاره ای داشت و افزود: باید در مراسم های مختلف مذهبی و فرهنگی اهمیت ساخت مسجد و اجر دنیوی و اخروی آن برای اقشار مختلف تبیین شود تا افراد در ساخت مساجد ساده و بی آلایش اما دارای تجهیزات سخت افزاری ونرم افزار موردنیاز مسجد سهیم شوند و دولت را در عمران و ابادانی مساجد یاری رسانند.


مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان اصفهان افزود: یکی از راه های ترغیب و تشویق به اقامه نماز، نمازخانه های تمیز و دارای امکانات در ادارات، مدارس، دانشگاه ها و اماکن تفریحی و سیاحتی است.


وی گفت: در راستای ترویج و نهادینه کردن فرهنگ اقامه نماز در در ادارات، مدارس، دانشگاه ها و اماکن تفریحی و سیاحتی حضور امام جماعت مردمی، خوش خلق و مومن در این اماکن است که با سخنان جذاب و دلنشین افراد را به اقامه نماز اول وقت تشویق کند.


يکشنبه 2 ارديبهشت 1403