ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
کد خبر : 263067
تاریخ انتشار : 18 آبان 1398 13:34
تعداد بازدید : 2983

پویش مردمی

طرح شنبه های با کتاب

طرح نامه پویش مردمی شنبه های کتاب در مساجد

مقدمه

کتاب یکی از مهم ترین ابزار انتقال فرهنگ به شمار می رود تا جایی که کتاب را مادر و عصاره ی تمدن ها ، بهترین ابزار کمال بشری و تأمین کننده سلامت فکری توصیف کرده اند.

اسلام که به دنبال فتح قلوب و رشد و کمال بشریت بوده با معرفی کتاب قرآن به عنوان معجزه پیامبر خاتم اهمیت کتاب ،کتابخوانی و علم آموزی را بیش از پیش نمایان ساخته است .

از سوی دیگر در آغاز تشکیل دولت اسلامی به منظور آمیختن شور و بهجت عبادت خالص با نشاط زندگی پاک ،خردمندانه و سالمی که فرد و جامعه را به طراز اسلامی آن نزدیک کند با پدید آوردن هویتی زیبا و پرمغز به نام مسجد که هم کانونی باشد برای ذکر و معراج معنوی و هم عرصه ای برای تعلیم و تعلم و جهاد و تدبیر دنیوی بر این مهم تأکید نمود .تأسیس کتابخانه در جوار مساجد نیز در این مسیر تفسیر می شود .

اهداف

اهداف کلی:

 • ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی
 • رونق بخشیدن به کتابخانه های مساجد کشور
 • احیای نقش کتابخانه های مساجد در اعتلای فرهنگ عمومی

اهداف عملیاتی:

 • تقویت فعالیت های مردمی و خودجوش کتابداران
 • افزایش سرانه مطالعه

شیوه اجرا

مرحله اول: انتخاب کتاب

با مشورت امام جماعت مسجد و اهل کتاب و کتابخوانی در مسجد محله و با توجه به نیازها و اولویت های محل ، کتاب های مفید انتخاب می شود .در این مرحله اولویت با کتابهای مناسبت های مذهبی می باشد .

 

نکات قابل توجه در اجرای این مرحله توجه به تقریظات رهبر معظم انقلاب در امر کتابخوانی ، توجه به رسالت مسجد در جامعه ، توجه به نیازهای بومی و توجه به رده سنی مخاطبین مسجدی می باشد.

مرحله دوم :معرفی کتاب

«شنبه های کتاب» .در اولین روز هفته بین دو نماز و یا بعد از نماز مغرب و عشابه معرفی کتاب پرداخته و گزیده ای از آن توسط امام جماعت ، کتابدار مسجد و یا یکی از اعضای کتابخانه برای عموم قرائت می شود .

نکات قابل توجه در این مرحله معرفی مولف ،ناشر ، عنوان  و تعداد صفحه ، فهرست کتاب ، بیان این نکته که این کتاب مخاطب را در چه زمینه ای یاری می رساند ،قرائت چند جمله طلایی از کتاب و استفاده از جوانان و نوجوانان برای معرفی کتاب می باشد.

مرحله سوم : انس با کتاب

«حلقه های فرهیختگی». کتابخوانی در مسجد.

نکات قابل توجه در این مرحله مطالعه دست جمعی کتاب در مسجد ، مباحثه پیرامون مفاهیم کتاب ، پرسش و پاسخ ، تهیه فرم جهت معرفی کتاب به همراه چکیده مطالب کتاب و نصب تابلو در مسجد ، قصه گویی و نمایش و خلاصه نویسی کتاب می باشد .

تذکرات

 1. کلیه مراحل طرح زیر نظر امام جماعت و یا مربی مسجد انجام گیرد .
 2. برنامه ریزیو زمانبندی طرح با توجه به سایر فعالیت های مسجد انجام گرفته تا از تداخل در برنامه ها جلوگیری شود .
 3. در مرحله اول و پس از 10جلسه اجرای طرح، با توجه به گزارش های ارسالی در سایت بچه های مسجد، تا سقف 500 امتیاز داده خواهد شد. لازم است به صورت منظم هر جلسه اجرای طرح را در بخش مربوطه درسایت بچه های مسجد گزارش کنید هر نوبت 50 امتیاز در بر دارد.
 4. کانون های فعال مورد حمایت مالی قرار خواهند گرفت
 5. به خلاقیت­ها و ایده­های نو و جذاب در اجرای طرح نیز امتیاز داده خواهد شد.
 6. جهت ارتباط بیشتر و تبادل نظربه گروه بپیوندید


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
چهارشنبه 27 تير 1403