ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
کد خبر : 230630
تاریخ انتشار : 21 دی 1396 13:44
تعداد بازدید : 2562

فراخوان خاطره نگاری تشکیلاتی

دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اصفهان بر آن شد با ثبت تجربیات ائمه جماعات، مدیران مسئول و سایر ارکان تشکیلاتی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و انتقال آن به مسئولان جدید، راه را برای مدیران و فعالان فرهنگی جدید هموارتر نماید و این فراخوان تلاشی در همین زمینه است.

«بدون سازماندهي، بدون تشكيلات، مديريت امكان ندارد و كار هم پيش نميرود. نخير، بنده معتقد به نظم سازماني هستم؛ اما معتقدم كه اين نظم سازماني نبايد ما را از هويت خودمان خارج كند. طبيعي است كه اساسِ كار، تشكيلات است. شكي نيست كه تا تشكيلاتي نباشد، هيچ چيزي بر اساس آن نميشود بنا كرد؛ ليكن در ايجاد تشكيلات نبايد خيلي معطل ماند. امام خامنه ای - ۱۳۷۰/۷/۴»

این جمله پرمغز و زیبا روشنگر اهمیت رفتار تشکیلاتی در همه جا بالاخص در نهادهای فرهنگی، ازجمله کانون های فرهنگی هنری مساجد است.

امروزه ضرورت عملکرد سازمانی و منظم مجموعه های فرهنگی بر کسی پوشیده نیست و این مهم فقط و فقط با یادگیری اصول، فنون و مهار تهای کار گروهی و تشکیلاتی حاصل می شود.

به حمد الله طی سالیان گذشته تکثر و تنوع فعالیت کانون های فرهنگی هنری مساجد در اقصی نقاط کشور گسترش یافته است. ولی آنچه طی مشاهدات و مصاحبه های مختلف با فعالان این حوزه واضح است توجه به تشکل سازی و کار جمعی است. این حرکت عظیم انقلابی در مساجد جز با کار تشکیلاتی و منظم ثمربخش نخواهد بود.

منابع انسانی هر سازمان که به حق از آن با عنوان سرمایۀ انسانی یاد می شود، ارزشمندترین بخش هر سازمان است؛ به طوری که تلاش اکثر سازمان ها برای این است تا از طریق به کارگیری سرمایۀ انسانی، بیشترین بهره وری را عاید سازمان خود نمایند.

اما مسئله ای که درزمینۀ منابع انسانی دست به گریبان سازمانهای فرهنگی مذهبی و در یک کلام، حزب اللهی شده، این است که با رفتن هر نیروی باتجربه از سازمان، عملاً آن فرد همۀ تجربیات چندساله اش را با خود می برد و سازمان با نفرات جدید، گویی از صفر شروع به کار می کند و این کار هزینه های بسیاری را به مجموعه تحمیل می کند . راهگشای حل این مسئله چیزی جز انتقال تجربیات ازطریق «تجربه نگاری و ثبت خاطرات » نیست. راهکاری که امیرالمؤمنین علی)ع( قرنها پیش، از آن یاد کرده و آن را رمز و کلید موفقیت عنوان کرده اند و ما تنبلی خودمان را معمولاً به بهانه هایی همچون ترس از ریا و خودنمایی و ستایش از خود و از این جنس بهانه های توهمی، توجیه می کنیم و تجربه نگاری را نادیده می گیریم. با همین هدف، دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اصفهان بر آن شد با استفاده از تجارب مشابه در سایر نهاد های انقلابی کشور با ثبت تجربیات ائمه جماعات، مدیران مسئول و سایر ارکان تشکیلاتی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و انتقال آن به مسئولان جدید، راه را برای مدیران و فعالان فرهنگی جدید هموارتر نماید و این فراخوان تلاشی در همین زمینه است.

موضوعات:

کلیه افراد در بیان موضوعیت خاطرات و تجارب تشکیلاتی خود آزاد هستند ولی به منظور هدایت افکار دسته بندی زیر ارائه می گردد.

جذب اعضا و سازماندهی تشکیلاتی، تقسیم کار و مسئولیت سپاری

·         جذب منابع مالی و روش های آن بویژه کمک های مردمی و خودکفایی

·         برگزاری فعالیت های فرهنگی

·         مقابله با آسیب های اجتماعی با محوریت مسجد

·         برگزاری اردوهای فرهنگی تشکیلاتی

·         کارآفرینی فرهنگی و اقتصاد مقاومتی

·         فعالیت های تربیتی و مربی محور

·         هم افزایی میان نهاد های فرهنگی (امام جماعت، هیات امنا، بسیج، مدرسه محل و...)

·         مدیریت تعارضات درون تشکیلاتی

·         مدیریت روابط میان فردی و درون گروهی

·         روابط عمومی، تبلیغات و فضای مجازی

·         ارتباط میان واحد برادران و واحد خواهران

·         رصد و پایش فرهنگی در سطح محل

توضیحات:

آخرین مهلت ارسال تجربیات تا 18 اسفند ماه 1396 می باشد.

آثار برتر با نام افراد و کانون آنها منتشر خواهد شد.

به آثار برتر به قید قرعه  کمک هزینه مشهد مقدس اهدا خواهد شد.

روش ارسال آثار:

تجربیات و خاطرات خود را ترجیحا در یک صفحه A4  با فونت B Zar سایز 14 به صورت تایپ شده همراه با مشخصات کامل شناسنامه ای و اطلاعات تماس خود از طریق ایمیل masajed@chmail.ir    ارسال فرمایید

همچنین می توانید مطالب خود را از طریق این لینک با درج مشخصات کامل شناسنامه ای و اطلاعات تماس خود ارسال کنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
يکشنبه 12 آذر 1402